Březen 2007

PDA jako dálkové ovládání PC!

11. března 2007 v 20:46 | allezzi |  Windows Mobile
Myslíte, že to jde? Ano. A je to poměrně jednoduché. Na internetu je spoustu programů, které to dokáží. Tyto programy jsou ale těžké na nastavení, k počítači je připojujete přes internet nebo přes síť (například přes wifi). Stále jsem hledal nějaký jednoduchý program, který by využíval připojení přes program ActiveSync. Hledání se vyplatilo a já Vám můžu představit program PPC Tablet Remote 4.1. Program je velice jednoduchý, přehledný a návykový.
Ještě před prvním spuštěním musíte mít PDA spojené s počítačem. Bude nejlepší a nejpohodlnější, když budete mít PDA spojené bezdrátově, pomocí Bluetooth. Návod najdete na TOMHLE (Smartmania.cz) nebo TOMHLE (ce4you.cz) odkazu. Až budete mít PDA a PC spojené, můžete pokračovat.
Z oficiálních stránek produktu si stáhněte TRIAL verzi. Po rozbalení spustíte setup.exe a program nainstalujete. Po dokončení instalace se ve Startu objeví nová složka s názvem PPC Tablet. V této složce kliknete na Run PPC Tablet Server. Objeví se malé okno a nabídne Vám IP adresu (Associated IP addresses), která je dispozici.
Teď se přesuneme na PDA. Taktéž ve Startu najdete program PPC Tablet Client. Po spuštění programu máte na výběr z několika profilů (vyberu jen ty nejlepší):
 1. Default Device - PDA se promění v Touchpad
 2. Display Feedback - na PDA prohlížíte plochu stolního PC
 3. Winamp - tímto profilem ovládáte populární přehrávač hudby - Winamp
 4. Ostatní si prozkoumejte sami :-)
Animovaný screenshot z prostředí programu :
Teď vybereme profil Default Device (klineme na D.D. a na Load Profil). Zobrazí se dvě textová pole. Do prvního zadáte IP adresu serveru (tu co nabídl PPC Tablet Server) a kliknete na Connect. V tu chvíli Vám na PC vyskočí okno se žádostí povolení připojení k PC, kliknete na Yes. PDA a PC se spojí a vy už máte vyhráno. V tuto chvíli už můžete ovládat Vaše PC. Pokud budete chtít přepnout do jiného profilu, provedete to takhle:
Menu -> Switch to Another Profile -> vyberete jiný profil (například Display Feedback)
Tak tohle je konec :-). Doufám, že se Vám tento šikovný program líbí a že s ním budete stejně spokojeni jako já. Jestli budete mít nějaký dotaz, připomínku nebo něco podobného, ozvěte se do komentářů.

GMail - vlastní virtuální disk

8. března 2007 v 15:29 | allezzi
Největší a nejlepší internetový vyhledávač Google.com už poměrně dlouho provozuje bezplatnou službu Google GMail. GMail, jak už sám název napovídá, je email od Googlu (jako například od českého Seznam.cz), který je zcela zdarma a má kapacitu téměř 3000MB. GMail byl na začátku jen pro vyvolené, pro založení účtu jste museli mít speciální pozvánku. Před časem se ale situace změnila a službu může využívat každý. S tímto faktem se objevila i další možnost využití.
Určitě znáte služby na ukládání svých souborů na virtuální internetové disky. Je to například český edisk.cz, tam je ale kapacita pouze 250MB, nebo více zahraničních serverů. Místo na těchto internetových discích je ale malé. Ani to není moc pohodlné, vždy musíte na hlavní stránku služby, přihlásit se a pracovat v jejich internetovém prostředí. Neříkám, že je to vždy špatné prostředí, ale určitě není tak skvělé jako to, které Vám chci dnes představit. Něco takového nyní můžete mít i z Vašeho GMail-u.
A je to zcela jednoduché. Stačí si naistalovat jednu malou utilitku GMail Drive 1.0.9, stahovat můžete například z tohoto odkazu na Slunečnici.cz. Po stáhnutí spustíte instalaci, ta je hodně jednoduchá a proběhne v malém okamžiku. Těď začíná to nejlepší na tomhle programu. Otevřte Tento Počítač a koukněte se do dolní části. Co vidíte? Ano, virtuální disk GMail. Teď stačí dvakrát kliknout na zástupce Gmailu, přihlásit se (tam doporučuju zatrhnout automatické přihlášení) a už jste ve Vaší virtuální složce. A není to jednoduché a návykové? Je to rozhodně rychlejší a příjemnější než cokoliv jiného. Výhoda je, že pracujete stále ve Windows a ne v nějakém internetovém rozhraní.
Tak co přesvědčil jsem Vás? Nainstalujete si také tuto užitečnou utilitku? Chcete mít svůj disk pořád u sebe? To záleží na Vás...

Přehráváme video na Pocket PC

2. března 2007 v 21:03 | allezzi |  Windows Mobile
Přehrávání videa na Pocket PC je jednoduché, ale i složité. Ptáte se jak je to možné? Oproti ostatním telefonům je to opravdu jednoduché. Pokud máte film česky, není v tom v podstatě žádný problém. Když máte film s titulky a chcete aby se robrazovaly i s českou diakritikou (s háčky a s čárkami nad písmeny), začíná to být složitější.
Co budeme potřebovat?
 1. Pocket Divx Encoder - Tenhle progam převádí filmy na formát mobilního zařízení přímo na Vašem stolním počítači.
 2. TCPMP Player - Nejlepší přehrávač videa pro Pocket PC a ještě k tomu je zcela zdarma.
 3. Ostatní programy, které jsou zmíněné v návodu na www.ce4you.cz.
1. Český film
Tohle je ten nejjednoduší případ. Tak s chutí do toho. Spustíme Pocket Divx Encoder, program je kompletně v češtině, takže s ovládáním nebude problém. Klikneme na obrázek PDA. Tím program sám určí velikost rozlišení (v našem případě 320x240) a přepne do dalšího nastavení. Do první kolonky, po kliknutí na ikonku složky, se zadá cesta k souboru, který má být převáděn. Do druhé se zadá umístění výsledného souboru. Další důležitá nastavení jsou "Kvalita videa" a "Zvuk" . Video stačí klidně nechat na hodnotě 10, někdy může být i nižší. Zvuk doporučuji zvednout na hodnotu 2-3, zase záleží na filmu. Pokud je to pouze nějaký seriál (Simpsonovi nebo Přátelé) stačí 2jka. Další nastavení už jsou pro každého subjektivní, já je například vůbec neměním. No, jsme u konce. Teď dáme pouze "Přímý převod" a film se začne převádět do mobilního formátu. Převod trvá asi 5-7 minut.
Druhý krok je instalace přehrávače TCPMP na PDA. Instalace probíhá naprosto shodně s ostatními aplikacemi. Teď si nakopírujeme převedený film na paměťovou kartu. Sputíme program TCPMP a otevřeme film.
A už si můžete přehrávat Vaše oblíbené seriály a filmy i po cestě do práce nebo do školy. :-)
2. Film s českými titulkami
Na tohle si netroufám, proto sem dám odkaz na perfektně udělaný návod na ce4you.cz . Nevidím důvod proč to psát ještě jednou :-)
Tenhle způsob je poměrně složitý a zbytečně zdlouhavý, proto sem hledal dál a našel jsem. Našel jsem návod na program SmartMovie. Je taky na ce4you.cz, převod filmů je o moc jednoduší a daleko rychlejší.
SmartMovie jsem nikdy nezkoušel, takže nemůžu říct jak to funguje. Nechte se převapit :-)
A jsme u konce, pokud máte nějaký dotaz, napište do komentářů. Doufám, že Vám tenhle z 1/3 můj návod :-) pomohl. Příště nashledanou...

HTweakC 2.0

1. března 2007 v 18:53 | allezzi |  Windows Mobile
Dnes tady mám pro Vás jednu skvělou utilitku. Jak už název napovídá půjde o bezpečné a jednoduché twekování (úpravy) vašeho přístroje. Program byl původně navržen pro HTC Wizard a TyTN, tedy přístroje, které pohání operační systém WM 5.0. TyTN a Wizard ale nejsou jediné na kterých HTweakC fuguje, podle ohlasů uživatelů pracuje i na ostatních zařízeních od této firmy. Tím se z HTweakC stal velice univerzální a použitelný nástroj.
Postup instalace :
Samotná instalace je velice jednoduchá a shodná s většinou ostatních aplikací. Stažený CAB soubor nakopírujte například do složky My Documents ve Vašem PDA a spusťte instalaci. Zástupce nainstalované aplikace se zobrazí standartně v programech.
Spuštění a popis funkcí :
Po spuštění aplikace (trvá to trochu déle) se zobrazí úvodní obrazovka a na funkčních klávesách jsou dvě menu. Na levo File (soubor) a napravo Tweaks (úpravy).
Menu úpravy (Tweaks) :
 1. Phone (Telefon)
 2. Security (Bezpečnost)
 3. Today (obrazovka DNES)
 4. Blutooth
 5. SysTray (dolní systémová lišta na obrazovce DNES)
 6. System
V menu File je důležitá v podstatě poze položka Save/Exit (Uložit změny/Konec).
Nejlepší tweaky :
1. Phone -> More Tweaks (více úprav) -> Disable Phone Skin (vypnou vzhled telefonu)
Tento tweak vypne skin například od T-Mobile, vzhled klávesnice atd..
2. Phone -> More Tweaks -> Disable SMS Sent Notification (vypnout oznámení o doručení zprávy)
3. System
Tam jsou úpravy vzhledu a chování operačního systému. Můžete zapnout animace menu nebo oken. Výrazně ovlivní rychlost systému.
Tyhle tweaky jsem použil už při prvním spuštění a žádné daslší jsem zatím nezkoušel.
Závěr:
HTweakC je výborná utilitka, je malinká, takže není žádný důvod proč jí nenaistalovat a alespoň nezkusit.